Wiesz co pijesz

To woda bardzo dobrej jakości, a jej parametry są na bieżąco monitorowane.

Jest powszechnie dostępna, przyjazna dla środowiska oraz znacznie tańsza od wody butelkowanej. Dostarcza wielu niezbędnych składników mineralnych np.  magnez i wapń.

Picie wody z kranu to tanie, ekologiczne i szybkie rozwiązanie.

Woda z fromborkskich wodociągów jest wodą czystą, zdrową i smaczną, posiada też większe walory zdrowotne od wody butelkowanej. Przewagą wody z kranu jest fakt, że jest zawsze świeża nie stagnuje w butelkach i jest na bieżąco badana.

Woda z kranu nie stoi nie wiadomo jak długo na półkach sklepowych i hurtowniach, a w konsekwencji nie jest narażona na wysokie temperatury i różne warunki przechowania. Woda wodociągowa jest badana na bieżąco i spełnia rygorystyczne normy, które Minister Zdrowia określa dla wody pitnej.

szklanki z wodą

 

Gwarantujemy bezpieczeństwo wody w wodociągu. Jest kontrolowana na każdym etapie produkcji.

  • Badamy wodę  z ujęć wody, stacji uzdatniania oraz na końcówkach sieci wodociągowej w różnych punktach miasta.
  • Regularnie kontroluje próbki wody i wykonuje badania Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna (SANEPID) w Braniewie.

Wybór wody z kranu to same korzyści dla zdrowia, budżetu i ochrony środowiska

Logo Podstawowe pij wodę

 

Walory wody z kranu

Często spożywana woda prosto z kranu posiada walor zdrowotny.

Woda z wodociągu jest stabilna mikrobiologicznie, bezpieczna, zawsze świeża,  ponieważ następuje bieżąca wymiana wody w całym układzie sieci wodociągowej.  Ma stale monitorowane parametry fizykochemiczne.

Picie wody prosto z kranu to również walor ekonomiczny. Woda z kranu jest tania – można przeliczyć, że ok. 2 litry wody z fromborskiej sieci wodociągowej kosztują tylko 1 grosz. Czyli zapłacimy 0,5 gr za 1 l wody!  Woda prosto z kranu jest zatem zdecydowanie tańsza niż woda kupowana w sklepach w plastikowych butelkach.

Kolejny jej walor to aspekt ekologiczny – ochrony naszego środowiska przez mniejsze zużycie butelek plastikowych.

Poprzez wybór "kranówki" nie finansujemy i nie przyczyniamy się do zużycia i zapotrzebowania  na plastik. Większość butelek z wodą czy napojami produkuje się z tworzywa sztucznego (PET) politereftalanu etylenu – trafiają one najczęściej albo do oceanów, albo na wysypiska śmieci.

Według brytyjskiego dziennika The Guardian, tylko w ciągu jednego roku sprzedaje się na świecie ponad 480 mld plastikowych butelek, a ułożone przy sobie osiągnęłyby połowę długości od Ziemi do Słońca. Liczba sprzedawanych plastikowych opakowań na świecie wzrasta w geometrycznym tempie. Wybierając wodę z kranu nie musimy się do tego przyczyniać.

Jakość wody

Nasza woda jest badana w zakresie określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia na wielu etapach jej produkcji.

Wodę sprawdzamy od chwili poboru  poprzez proces uzdatniania, jej przepływ w sieci oraz końcówki sieci. W sumie badaniu poddawane jest ponad 60 różnych parametrów. Spółka regularnie publikuje na swojej stronie internetowej WYNIKI BADAŃ

Nasza woda jest średnio zmineralizowana, co oznacza, że zawiera cenne dla zdrowia minerały jak wapń i magnez.

Zanim woda trafi do sieci wodociągowej,  a następnie do naszej szklanki musi przejść przez kilka etapów uzdatniania i oczyszczania. Inwestujemy w nowe rozwiązania i technologie.

Proces produkcji wody

Obecnie Stacje Uzdatniania Wody we Fromborku i Krzyżewie dostarczają dla naszych odbiorców w 100% uzdatnioną wodę podpowierzchniową z 5 ujęć (studni głębionowych). Woda następnie przetłaczana jest do stacji uzdatniania, gdzie przechodzi procesy normujące do wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia i poprzez drogę przez zbiorniki retencyjne trafia do sieci wodociągowej i do mieszkańców.

Woda po uzdatnieniu jest krystalicznie czysta i można ją pić prosto z kranu bez przegotowania czy stosowania dodatkowych filtrów. Można odkręcić kran i nalać wodę do szklanki. To takie proste!

Wymagania wynikające z Rozporządzania Ministra Zdrowia, jak i zdrowy rozsądek, nakładają na nas obowiązek dostarczania bezpiecznej wody pod względem bakteriologicznym. Naczelną zasadą przy wodzie pitnej jest nie występowanie w niej bakterii, a gwarantem tego jest stosowanie odpowiedniego systemu uzdatniania, który nie dopuszcza do ich rozwoju w systemach wodociągowych. Maksymalny poziom dawek określa stosowne Rozporządzanie Ministra Zdrowia.

Trzeba zaznaczyć

Na jakość wody w kranie ma wpływ wewnętrzna sieć wodociągowa, czyli rury rozprowadzające wodę w budynkach użyteczności publicznej, kamienicach, blokach mieszkalnych, domkach jednorodzinnych.

UWAGA! O stan wewnętrznej sieci wodociągowej powinni dbać zarządcy budynków lub ich właściciele. Zdarza się, że właśnie te czasami zaniedbane odcinki sieci, (które nie są naszą własnością i nie podlegają naszej kontroli) mogą wpływać na pogorszenie jakości wody.

Zapewniamy, że dbamy o stan naszej sieci wodociągowej, monitorujemy stan rur, którymi płynie woda do waszych domów.  Stale rozbudowujemy sieci, wymieniamy, remontujemy i dbamy o czystość wodociągu.

Pamiętajmy

Zanim napijemy się wody z bezpośrednio z  kranu najlepiej spuścić przez chwilę jej strumień, zwłaszcza po dłuższych przerwach naszej nieobecności w domu np. po urlopie.
Stagnująca woda bez przepływu może być źródłem zanieczyszczeń.