Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Informacje
Uwaga na fałszywe SMS-y od PGE!
Wprowadzono: 25-04-2022|Administrator| wyświetleń: 942
grafika

Dostałeś SMS'a o nieuregulowanym rachunku za energię elektryczną? Sprawdź wiarygodność wiadomości, zanim zapłacisz.

Oszuści podają się za przedstawicieli Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o zaległej płatności. W ostatnich tygodniach policja w całej Polsce odnotowuje wzmożoną aktywność przestępców działających metodą „na prąd". Oszuści grając na emocjach swojej ofiary w treści SMS-a stawiają ultimatum - rzekoma zaległa płatność musi zostać uregulowana, bo w przeciwnym razie zostanie odłączony prąd. Jedno nieprzemyślane kliknięcie i z konta znikają wszystkie oszczędności.

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Tym razem ruszyła kampania phishingowa, gdzie złodzieje podszywają się pod „PGE". Pod przykrywką niewielkich zaległości w rachunku za prąd chcą nas okraść. Nie dajcie się nabrać, bo te wiadomości są pułapką i jeśli postąpicie zgodnie z zaleceniami cyberprzestępców, to stracicie swoje oszczędności.

W wiadomości jest informacja o konieczności dokonania dopłaty oraz link, który ma pozwolić szybko rozwiązać problem. Prowadzi on na fałszywą stronę, gdzie ofiara ma do wyboru kilka metod płatności. W tym miejscu nastąpi próba wyłudzenia danych kart lub loginów oraz haseł do bankowości elektronicznej.

Zwracajmy uwagę na to, kto i co do nas pisze. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i nie logujmy się przez nie na swoje strony bankowe. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty, nie wpisujmy wygenerowanych kodów Blik. Aby nie paść ofiarą oszustów, zachowajmy szczególną ostrożność.

W ostatnich dniach z różnych numerów telefonów rozsyłane są SMS-y o treści "PGE". Treść takiej wiadomości to przykładowo: „Na dzień 25.04. zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności: https://pge-obrot.online/zw0d".

Treść zawiera link, za którego pośrednictwem można pobrać aplikację. Ostrzegamy - to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata! Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości. Zależy im, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

Jeśli utraciłeś czujność i kliknąłeś w przesłany SMS'em link, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem z innego telefonu. Powiadom również Policję. Należy reagować natychmiast.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 77
baner_ 19
baner_ 81
baner_ 62
baner_ 78
baner_ 41
baner_ 39
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61