Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
ekartki baner
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Informacje
Policja ostrzega. Mieszkańcy powiatu braniewskiego oszukani metodą na policjanta
Wprowadzono: 18-01-2022|Administrator| wyświetleń: 704
grafika

Ponad 80 tys. złotych - tyle łącznie stracili pewni mieszkańcy powiatu braniewskiego. A wszystko za sprawą działania oszustów, którzy podszywając się pod funkcjonariuszy pozbawili pokrzywdzonych ich oszczędności.

Prawdziwi policjanci wciąż przypominają, że nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Apelujemy o czujność i rozwagę w kontaktach z obcymi.

W ciągu jednego dnia oszuści wzbogacili się kosztem pokrzywdzonych o kilkadziesiąt tysięcy złotych. O pierwszym z przestępstw poinformowała policjantów mieszkanka powiatu braniewskiego około południa. Tego dnia odebrała telefon stacjonarny od nieznanego mężczyzny przedstawiającego się za pracownika poczty. W rozmowie poinformował, że na kobietę czeka przesyłka, musi podać jedynie swój adres. Następnie do pokrzywdzonej zadzwonił kolejny mężczyzna, podający się za policjanta. Tym razem w słuchawce usłyszała, że ktoś próbuje „wyczyścić" jej konto, a wybierając środki z banku pomoże im złapać oszusta. Kobieta działała zgodnie z telefonicznymi instrukcjami, a wybraną gotówkę w kwocie ponad 20 tys. złotych pozostawiła w umówionym miejscu. Kiedy przestępcy zażądali kolejnej kwoty zgłosiła sprawę prawdziwym policjantom.

Tego samego dnia do braniewskich funkcjonariuszy zgłosiło się pewne małżeństwo. W rozmowie z pokrzywdzonymi kryminalni ustalili, że schemat działania przestępców wyglądał bardzo podobnie. Najpierw seniorzy odebrali telefon stacjonarny od rzekomego pracownika poczty, któremu podali swój adres. Później skontaktował się z nimi fałszywy policjant przekonując, że rozpracowują gang włamywaczy i jedynym sposobem na zabezpieczenie oszczędności jest przekazanie ich „funkcjonariuszom". Pokrzywdzeni, tak jak w pierwszym z opisywanych przypadków, postąpili tak jak im kazano. Kiedy do drzwi małżeństwa zapukał fałszywy funkcjonariusz przekazali mu łącznie ponad 60 tys. zł.

Policjanci ostrzegają!
Oszuści manipulują rozmówcą, a rozmowę prowadzą tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o pokrzywdzonym. Fałszywy funkcjonariusz, by uprawdopodobnić swoją legendę podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Przestępcy przekonują swoje ofiary, że ich oszczędności są kluczowe w schwytaniu oszustów.

Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Zanim zdecydujemy się na wręczenie pieniędzy obcej osobie - zawsze skontaktujmy się najpierw z kimś zaufanym, członkiem rodziny lub zgłośmy się osobiście na komendę Policji. Taka ostrożność może ochronić nasze oszczędności!

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 79
baner_ 76
baner_ 64
baner_ 77
baner_ 46
baner_ 78
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 39
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61