Frombork

opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika219
04-12-2018 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 61
ekartki baner
baner_ 38
baner_ 52
baner_ 55
baner_ 56
baner_ 57
Aktualności - Kultura
ŚWIĘTO MIASTA. XV DNI FROMBORKA
Wprowadzono: 09-08-2017|Administrator| wyświetleń: 7323
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 131
Autor: Jolanta Bieńkowska

Uroczysta inauguracja obchodów XV Dni Fromborka odbyła się w piątkowy wieczór 4 sierpnia na scenie przy plaży miejskiej nad Zalewem Wiślanym, której dokonała Burmistrz naszego miasta Małgorzata Wrońska, witając serdecznie przybyłych licznie mieszkańców miasta i gminy Frombork oraz zaproszonych dostojnych gości. Wśród nich parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów z województwa i powiatu, przedstawicieli służb mundurowych, policji i straży pożarnej, Honorowych Obywateli Fromborka, przedstawicieli mediów, sympatyków i przyjaciół Fromborka oraz wszystkich przybyłych miłośników Teatru i spektakli w Grodzie Kopernika.

Jubileusz Złotych Godów par małżeńskich, wyróżnienia dla mieszkańców i odznaczenia oraz podziękowania za współpracę
Inauguracyjne wystąpienie Burmistrz Małgorzaty Wrońskiej z okazji święta miasta, poprzedziły ważne i podniosłe ceremonie. Jak co roku, miał miejsce jubileusz Złotych Godów par małżeńskich, które od pół wieku trwają przy złożonej sobie przysiędze małżeńskiej. Dwie jubileuszowe pary z miasta i gminy Frombork zostały uroczyście uhonorowane medalami za długoletnie pożycie małżeńskie: Państwo Regina i Jan Graj z Fromborka oraz Jadwiga i Jan Toś z Biedkowa. W imieniu Prezydenta RP medale uroczyście wręczyli jubilatom Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Małgorzata Wrońska wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Kędzierską. Jubilaci otrzymali także listy gratulacyjne od władz samorządowych Fromborka, upominki oraz wiązanki kwiatów. Dla Jubilatów z okolicznościowym występem zaśpiewały Warmianki.

W trakcie inauguracji nastąpiło także wręczenie odznaki i legitymacji oraz aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Fromborka rektorowi Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora prof. Adamowi Waldemarowi Koseskiemu, przyznanego uchwałą z dnia 4 sierpnia 2017 r. na wniosek kapituły przez Radę Miejską we Fromborku. Prof. Adam Koseski jest osobą szczególnie zasłużoną za dokonanie odkrycia szczątków Mikołaja Kopernika we fromborskiej katedrze. Honorowe Obywatelstwa Fromborka otrzymali także harcmistrz Zbigniew Antoni Wołynka - filozof, nauczyciel, pisarz, autor tekstów wielu piosenek, były aktywny dziennikarz w prasie harcerskiej oraz Owen Joy Gingerich - uznany astronom i historyk nauki, światowej sławy kopernista. Niestety nie mogli uczestniczyć w uroczystości.

W bieżącym roku swoją decyzją Burmistrz Małgorzata Wrońska wyróżniła ważne osobistości, instytucje oraz mieszkańców naszego miasta za pracę i współpracę, dzięki której Frombork staje się miasteczkiem wzbudzającym podziw oraz uznanie wielu tysięcy osób nas odwiedzających. W trakcie inauguracji wręczyła podziękowania i okolicznościowe statuetki za dobrą wzorową współpracę komendantom służb mundurowych: Komendantowi Powiatowemu Policji kom. Tadeuszowi Telendze, Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Wojciechowi Jaroszkowi, Komendantowi Placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej płk. Arkadiuszowi Kulikowi. Wyróżnienia i statuetki za budowanie pozytywnego wizerunku miasta otrzymali: właściciele Hotelu Kopernik Anna i Andrzej Piotrowiakowie, właściciele Smażalni Portowej Małgorzata i Piotr Pilarscy oraz organmistrz Arkadiusz Popławski.

Podczas inauguracji nastąpiło także wręczenie statuetki w ramach przyznanego przez kapitułę Stowarzyszenia "Dom Warmiński" zaszczytnego tytułu "Przyjaciel Warmii" Państwu Dobromirze i Zygmuntowi Czarneckim - właścicielom Wieży Wodnej, którego uroczyście dokonał Prezes Stowarzyszenia "Dom Warmiński" w Lidzbarku Warmińskim Jarosław Kogut.

Teatr elbląski po raz dwunasty bawił fromborską publiczność

Na tegoroczne Dni Fromborka aktorzy elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka już po raz dwunasty zaprezentowali swój spektakl. W tym roku był to spektakl Evy Pataki „Edith i Marlene", który w zeszłym roku nie doszedł do skutku. A we Fromborku w tym roku zagrany przez elbląskich aktorów po raz pięćdziesiąty pierwszy. To kameralne przedstawienie jest muzyczną opowieścią o przyjaźni między dwiema gwiazdami europejskiej estrady: Edith Piaf i Marleną Dietrich - legend swoich czasów, w których role wcieliły się Aleksandra Wojtysiak i Beata Przewłocka. W spektaklu wystąpili ponadto: Teresa Suchodolska, Lesław Ostaszkiewicz, Jacek Gudejko, Krzysztof Bartoszewicz, Mariusz Michalski, Marcin Tomasik, Irena Adamiak. Znakomita gra aktorów podobała się zgromadzonej publiczności i została przez nią entuzjastycznie przyjęta.

XI Międzynarodowe Regaty Żeglarskie o Bursztyn Miasta Kopernika

Drugi dzień obchodów święta miasta 5 sierpnia rozpoczął się od Międzynarodowych Regat o Bursztyn Miasta Kopernika, w których startowały jachty polskie i rosyjskie. W Regatach wzięło udział 8 załóg, w tym 2 z Rosji. Organizatorem imprezy żeglarskiej był Morski Klub Żeglarski "DAL" PTTK we Fromborku. Zwycięzcom zostały uroczyście wręczone puchary przez fundatorów pucharów: Starostę Braniewskiego Leszka Dziąga, Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Małgorzatę Wrońską. W grupie I wygrał jacht Studio Line (kapitan Jan Pieciukiewicz), w grupie II wygrał jacht Vega z Rosji (kapitan Sergej Żadobko).

Plażowa piłka siatkowa
W ramach Dni Fromborka na boisku przy plaży został rozegrany Turniej plażowej piłki siatkowej o Puchar Burmistrza Fromborka. W Turnieju uczestniczyły pary z miasta i gminy Frombork i powiatu braniewskiego, a także para harcerska z Jankowa k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Po bardzo wyrównanych pojedynkach w finałowym meczu Mateusz Kurek i Mateusz Olszewski (Braniewo) pokonali parę Beata Olszewska i Bartek Laszuk (Braniewo) w stosunku 2:0. Trzecie miejsce przypadło parze Justyna Cytrynowicz i Daniel Wierzbicki (Braniewo). Zwycięskie trzy ekipy otrzymały pamiątkowe statuetki, a wszyscy uczestnicy medale. Zwycięska para otrzymała także dodatkowo od Burmistrz Małgorzaty Wrońskiej nagrodę niespodziankę.

Gry i zabawy ze Strażą OSP Frombork
Od godziny 14 strażacy ochotnicy zorganizowali różnego rodzaju atrakcje dla przybyłych gości. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się tory do zawodów sportowych MDP czy możliwość zobaczenia panoramy miasta i Zalewu Wiślanego z podnośnika hydraulicznego PSP w Braniewie. Wielkim sukcesem zakończyła się także loteria fantowa, która była swoistą kontynuacją kampanii zbiórki środków finansowych na zakup nowego pojazdu pożarniczego. Zebrana kwota 2.137 zł zdecydowanie przybliży OSP do osiągnięcia sumy niezbędnego wkładu własnego. Strażacy Ochotnicy z Fromborka serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym i oddanym tej pięknej inicjatywie. Miłą informacją jest także fakt, że został już ogłoszony przetarg na zakup nowego samochodu pożarniczego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 16 sierpnia. W trakcie sobotniego festynu we Fromborku prezentowały się również służby mundurowe, w tym 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, Powiatowa Komenda Policji oraz Straż Graniczna z Elbląga.

Występy artystyczne

Imprezie towarzyszyły występy wykonawców i zespołów muzycznych. W sobotni wieczór na scenie przy plaży miejskiej wystąpił zespół FIRE, gwiazdą wieczoru był zespół disco-polo PLAYBOYS. Występy artystów przyciągnęły do siebie rzesze publiczności miejscowej i z innych powiatów. Do późnych godzin wieczornych zabawiały zgromadzoną licznie publiczność. Nie zabrakło wspaniałej atmosfery, zabawy i tańców.

FIRE

PLAYBOYS

Organizatorami tegorocznych Dni Fromborka był Urząd Miasta i Gminy Frombork i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i sponsorom za okazane nam wsparcie i bezpośrednią pomoc w organizacji tegorocznych XV Dni Fromborka.
                                                                                        Jolanta Bieńkowska

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 19
baner_ 39
baner_ 41
baner_ 46
baner_ 53
baner_ 59
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 62
baner_ 63
baner_ 64
baner_ 65
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61