Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Kultura
Niepodległa - materiały graficzne i filmowe do użytku
Wprowadzono: 20-10-2022|Administrator| wyświetleń: 242
grafika

Szanowni Państwo,

zapraszamy samorządy, instytucje kultury i szkoły do korzystania z gotowych materiałów graficznych i filmowych, które można wykorzystać podczas obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Zapraszamy również do udziału w akcji "Niepodległa do Hymnu" i korzystania z plakatu zapraszającego mieszkańców do wspólnego śpiewania 11 listopada w samo południe.

 

Zachęcamy m.in. do wykorzystania dwóch gotowych wystaw tematycznych, które można wydrukować na dowolnym nośniku lub opublikować w internecie. Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej. Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Natomiast wystawa „Tak powstawała Niepodległa” przedstawia proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobek II Rzeczypospolitej. Tematy plansz to:

 • Walka o polską tożsamość do 1918 roku,
 • Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,
 • Polska mozaika,
 • Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,
 • Wyzwania systemu edukacji,
 • Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,
 • Sportowy duch,
 • Piękne rzeczy,
 • Zdrowie i opieka medyczna
 • Architektura
 • W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Planszom towarzyszy również plakat promujący wystawę. Ekspozycja składa się z 11 plansz.

Wystawy wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach.

Wystawy są dostępne na stronach:

 

Screenshot 2022-10-18 at 10-48-22 wystawa granica pdf

 

Materiały filmowe do udostępnienia na stronie internetowej

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało również cykl krótkich portretów filmowych prezentujących bohaterów niepodległej Polski. Materiały filmowe przypominają sylwetki nie tylko Ojców Niepodległości, ale także kobiety, które przyczyniły się do postania i rozwoju wolnej Polski.

Portrety filmowe można udostępnić na swojej stronie internetowej z:

Niebawem na stronie niepodlegla.gov.pl opublikujemy także materiały edukacyjne do każdego z portretów filmowych.

 

20 09 2022 Niepodlegla akcja do hymnu 2022 plakat 420x594mm ok-1

 

 

Plakat zapraszający do wspólnego śpiewania hymnu 11 listopada w samo południe

Jak co roku, zapraszamy społeczności lokalne, samorządy, samorządowe instytucje kultury i szkoły do udziału w akcji "Niepodległa do Hymnu", czyli wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, m.in. podczas uroczystości związanych z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zachęcamy nie tylko do przyłączenia się do akcji „Niepodległa do Hymnu”, ale również oznaczania na naszej mapie wydarzeń miejsc, które włączają się do inicjatywy. To także podpowiedź dla tych, którzy chcą znaleźć miejsce, w którym mogą zaśpiewać hymn wraz z innymi. Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu, zachęcamy także do umieszczenia zdjęć i filmików w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Plakat zapraszający mieszkańców do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe można pobrać ze strony: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2022/09/Niepodlegla_akcja_do_hymnu_2022_plakat.pdf

Jak wziąć udział w akcji "Niepodległa do Hymnu":

 1. Zaplanuj i zorganizuj w swojej gminie, mieście, czy szkole wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada br. w samo południe
 2. Przed 11 listopada br. wejdź na stronę niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ i kliknij znajdujący się pod mapą przycisk „Dodaj wydarzenie”
 3. Wypełnij formularz, wybierając wśród rodzajów wydarzeń akcję „Niepodległa do Hymnu”
 4. Wyślij formularz. Wydarzenie będzie widoczne na mapie po wprowadzeniu zgłoszenia przez administratora.
 5. Podczas wspólnego śpiewania Hymnu w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości zrób zdjęcie i opublikuj je w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu

Zachęcamy również do skorzystania z następujących materiałów:

SŁOWA HYMNU PAŃSTWOWEGO
NUTY HYMNU ROZPISANE NA GŁOS
NUTY HYMNU ROZPISANE NA FORTEPIAN
NUTY HYMNU WERSJA UPROSZCZONA

Nagranie Hymnu Państwowego – wyk.: Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Chór Żeński Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Bolesław Szulia – dyrygent, przygotowanie chóru: Andrzej Banasiewicz (4 zwrotki, nagranie w opracowaniu Kazimierza Sikorskiego – harmonizacja i Jana Adama Maklakiewicza – instrumentacja), Polskie Radio S.A., 2002

Uczcijmy wspólnie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Biuro Programu "Niepodległa"

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 77
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61