Frombork

opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika220
16-12-2018 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 140
ekartki baner
baner_ 38
baner_ 52
baner_ 55
baner_ 56
baner_ 57
Aktualności - Informacje
UROCZYSTOŚĆ PRZEKAZANIA SAMOCHODU POŻARNICZEGO DLA OSP FROMBORK
Wprowadzono: 25-10-2017|Administrator| wyświetleń: 4187
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 81
Autor: Jolanta Bieńkowska

24 października byliśmy świadkami historycznego wydarzenia w dziejach Ochotniczej Straży Pożarnej we Fromborku. Na fromborskim Rynku odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki IVECO Eurocargo fromborskiej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gospodarzem uroczystości była Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Małgorzata Wrońska, a prowadzącym Komendant Gminny ZOSP RP we Fromborku dh Damian Krasiński. To ważne wydarzenie dla naszego miasta zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie Gustaw Marek Brzezin, Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jan Bobek, Starosta Braniewski Leszek Dziąg, Wójt Gminy Braniewo - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Braniewie Tomasz Sielicki, Dyrektor SP SP ZOZ - Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP we Fromborku Bogdan Jussis. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta, druhny i druhowie z OSP we Fromborku, Jędrychowa i Wielkiego Wierzna oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork.

Po uprzednim odczytaniu "Aktu przekazania" nowego samochodu dla fromborskiej jednostki OSP, nastąpiło jego uroczyste i formalne przekazanie, którego dokonali: Burmistrz Małgorzata Wrońska, Marszałek Gustaw Marek Brzezin, Starosta Leszek Dziąg oraz Prezes OSP Frombork dh. Anna Gawdzik.

Po oficjalnym wręczeniu kluczyków, została odczytana krótka historia znaczenia imienia pojazdu. "JÓZIO", bo tak nazwany został nowy samochód, to zdrobnienie imienia śp. dh Józefa Magdziarczyka, który od najmłodszych lat był wzorowym czynnym członkiem naszej OSP. Swoje życie zawodowe związał z wykonywaniem zawodu strażaka. Dla wielu był wzorem do naśladowania. Pasji do pożarnictwa oddawał całego siebie, całe swoje serce. „Z woli ludu strażackiego, tutejszej jednostki OSP nadaję ci imię „JÓZIO", działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj imię Fromborka na całą okolicę" - tymi słowami Burmistrz Małgorzata Wrońska oficjalnie przyjęła pojazd w szeregi naszej OSP.

Poświęcenia nowego samochodu dokonał Proboszcz Parafii Katedralnej WNMP ks. Prałat Jacek Wojtkowski. W swoich okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście wyrażali słowa uznania dla Burmistrz Małgorzaty Wrońskiej, która potrafiła wygospodarować i zabezpieczyć w budżecie tak znaczącą sumę na zakup pojazdu".

W podzięce za zaangażowanie i pomoc w zakupie pojazdu, Burmistrz wręczyła zaproszonym gościom okolicznościowe upominki - drewniane miniatury samochodu pożarniczego z herbem miasta, a każdy uczestnik uroczystości otrzymał pamiątkowy breloczek. Na zakończenie dh. Anna Gawdzik - Prezes OSP Frombork, podziękowała mieszkańcom i wszystkim ludziom dobrej woli, a na ręce Pani Burmistrz wręczyła kwiaty i upominek od strażaków ochotników.

Uczestnicy uroczystości na zakończenie mieli okazję zwiedzić nowy pojazd i zobaczyć go od środka. Nie zabrakło też poczęstunku, o który zadbali organizatorzy - fromborski „żurek powodziowy" i pieczone kiełbaski na ognisku.

Podczas uroczystości miało też miejsce wyjątkowe wydarzenie - przekazanie samochodu pożarniczego dla jednostki OSP w Jędrychowie. Dzięki porozumieniu auto przekazał Wójt Gminy Braniewo Tomasz Sielicki dla potrzeb strażaków - ochotników z gminy Frombork. Podczas swojego wystąpienia, powołując się na dobrą międzygminną współpracę, wręczył na ręce Burmistrz kluczyki do pojazdu, który jeszcze do niedawna służył w OSP w Żelaznej Górze. Jednostka OSP w Jędychowie borykała się z mocno wysłużonym pojazdem, który coraz częściej ulegał poważnym awariom. Ten niezwykły i znaczący gest jest przykładem dobrej woli i współpracy. Przekazany pojazd średni ratowniczo- gaśniczy marki DAF posłuży ochotnikom z Jędrychowa jeszcze wiele lat.

Dla przypomnienia
Chyba po raz pierwszy w historii naszego miasta jednostka straży otrzymała fabrycznie nowy samochód. Jest to efekt konsekwentnego działania, dobrej współpracy oraz ogromnego zaangażowania strażaków ochotników. Zakup samochodu nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia środków zewnętrznych. Największy wkład finansowy był po stronie Gminy Frombork, który wyniósł ponad 300 tysięcy złotych. Wartość nowego pojazdu pożarniczego marki Iveco Eurocargo wraz z wyposażeniem wyniosła 766 905,00 złotych.

Potrzeba nowego pojazdu była niezaprzeczalna. Dotychczasowy główny samochód operacyjny OSP marki Mercedes liczy 40 lat, a do tego - duża liczba interwencji oraz charakter gminy (duże natężenie ruchu turystycznego podczas sezonu, obszary wodne, duże zalesienie). OSP we Fromborku funkcjonuje w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a co za tym idzie podejmuje działania ratowniczo-gaśnicze nie tylko na terenie miasta i gminy Frombork. Uprawnienia i gotowość niesienia pomocy fromborscy strażacy wykorzystują nie tylko do ochrony pożarowej, ale w sytuacjach zagrożenia powodziowego, zabezpieczenia mienia, zabezpieczenia miejsc wypadków i innych zagrożeń na terenie miasta i gminy Frombork oraz całego powiatu braniewskiego.

Mamy głębokie przekonanie, że ta inwestycja będzie długo i dobrze służyć naszym strażakom. Nowy samochód zapewni wsparcie naszym strażakom-ochotnikom, a mieszkańcom miasta i gminy Frombork oraz powiatu braniewskiego - bezpieczeństwo!

Tabela dofinansowania samochodu pożarniczego

Środki - źródło

Kwota

Środki własne UMiG Frombork

305 835,00 złotych

Środki własne OSP Frombork

22 070,00 złotych

Środki od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

179 000,00 złotych

Środki od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

200 000,00 złotych

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

50 000,00 złotych

Starosta Powiatu Braniewskiego

10 000,00 złotych

Koszt zakupu nowego pojazdu pożarniczego

766 905,00 zł

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 19
baner_ 39
baner_ 41
baner_ 46
baner_ 53
baner_ 59
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 62
baner_ 63
baner_ 64
baner_ 65
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61