Frombork

opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika217
21-11-2018 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 71
ekartki baner
baner_ 38
baner_ 52
baner_ 55
baner_ 56
baner_ 57
Aktualności - Informacje
ROLNICZE ŚWIĘTO - DOŻYNKI GMINNE W NARUSIE
Wprowadzono: 12-10-2017|Administrator| wyświetleń: 3560
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 83
Autor: Jolanta Bieńkowska

W niedzielę 8 października uroczystą mszą świętą w intencji rolników, za tegoroczne plony i zbiory odprawioną przez ks. Prałata Jacka Wojtkowskiego rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminne w miejscowości Narusa - na terenie Stadniny Koni. Poprzednio zaplanowane we wrześniu dożynki w Bogdanach nie doszły do skutku ze względu na niekorzystne i złe warunki atmosferyczne.

W uroczystościach dożynkowych udział wzięli: władze naszego miasta - Burmistrz Małgorzata Wrońska wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Kędzierską, rolnicy z miasta i gminy Frombork, zaproszeni goście, radni i sołtysi oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork. Swoją obecnością uroczystość uświetnili między innymi Przewodniczący Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego Jan Bobek oraz Wicestarosta Artur Mieczaniec.

Tegorocznymi Starostami Święta Plonów byli: Anna Kamińska i Wiesław Rybkiewicz z Fromborka.

Na Mszę Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza proboszcza Prałata Jacka Wojtkowskiego, przedstawiciele sołectw gminy Frombork przynieśli w darze kosze dożynkowe wypełnione i ozdobione darami natury z tegorocznych plonów. Podczas Mszy świętej ks. Prałat poświęcił dożynkowy bochen chleba przekazany przez Starostów Dożynek oraz dary i wieńce dożynkowe.

Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się przekazaniem bochna chleba dożynkowego na ręce Burmistrz przez Starostów Dożynek. Dożynkowy dzień był okazją do wyrażenia uznania za ciężką i pełną poświęceń pracę w rolnictwie. Tegoroczne żniwa szczególnie doświadczyły rolników i ukazały ich mozolną pracę, jaką musieli wykonać, abyśmy wszyscy mogli korzystać z dobrodziejstw plonów.

Burmistrz Małgorzata Wrońska podziękowała wszystkim rolnikom i ich rodzinom za trud pracy na roli, za zebrane plony, będące efektem całorocznej pracy. Życzyła wszystkim Rolnikom, by tegoroczne plony były powodem do dumy i satysfakcji, aby ich trudny i piękny zawód był z należytą godnością doceniany i szanowany.

Artystyczną oprawą uroczystości dożynkowych był występ zespołu Warmianki oraz Szkoły Muzycznej Yamaha w Braniewie. Do tańca i zabawy przygrywał zespół ONI.

W trakcie dożynek nie zabrakło poczęstunku dla uczestników dożynek. Pracownicy Ośrodka Kultury serwowali bigos z kwaszonej kapusty, pieczone mięsa na grillu i kiełbaski na ognisku. Nie zabrakło również słodkości i ciast upieczonych przez miejscowe gospodynie i pracowników MGOK. Niezwykłą atrakcją dla dzieci były przejażdżki kucykami ze Stadniny Koni Narusa.

Uczestnicy mieli też możliwość udziału w zabawach i konkursach jak m.in. piłowanie drzewa, rzut podkową, czy wbijanie dużego gwoździa w pień drzewa, przygotowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Jolantę Tulisow.

Uczestnicy dożynek mieli też okazję zobaczyć niezwykle ciekawy pokaz akcji ratownictwa drogowego przy użyciu sprzętu technicznego i samochodu marki Polonez zademonstrowany przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej we Fromborku.

Organizatorem święta plonów był Urząd Miasta i Gminy, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury we Fromborku oraz Stadnina Koni Narusa. Składamy podziękowania wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu Dożynek Gminnych, a szczególnie Sołectwu Bogdany i Narusa. Serdeczne podziękowania kierujemy do Jolanty Tulisow za udostępnienie terenu Stadniny Koni Narusa i pomoc w organizacji. Dziękujemy również księdzu Prałatowi Jackowi Wojkowskiemu za odprawienie mszy w intencji rolników.
                                                                                   Jolanta Bieńkowska

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 19
baner_ 39
baner_ 41
baner_ 46
baner_ 53
baner_ 59
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 62
baner_ 63
baner_ 64
baner_ 65
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61