Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Kultura
Narodowy Dzień Niepodległości
Wprowadzono: 12-11-2019|Administrator| wyświetleń: 6250
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 79
Autor: Administrator
grafika
Ilość fotografii: 7
Autor: Administrator

Jak powiedział Józef Piłsudski, jeden z Ojców Polski Odrodzonej „Naród,  który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

10 listopada, w przeddzień 101-ej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości, na fromborskiej ziemi,  wszyscy, którym losy Rzeczypospolitej Polskiej nie są obojętne zebrali się aby uhonorować pamięć i cześć bohaterów walk o naszą wolność. Bohaterów, którzy po 123 latach niewoli, "wyrwali" Ojczyznę z rąk zaborców, dając nam wolność i niepodległość.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Archikatedrze we Fromborku w intencji Ojczyzny, sprawowana przez ks. prałata Jacka Wojtkowskiego. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, duchowieństwa, służb mundurowych i kombatantów, instytucji i organizacji pozarządowych, radni, sołtysi, młodzież szkolna, goście oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork.

Po nabożeństwie odbył się przemarsz ulicami Fromborka w asyście kompanii honorowej z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej oraz sztandarów pod pomnik Bohaterów i Bojowników Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny przy ul. Kopernika. Pod pomnikiem zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się uroczysty apel poprowadzony przez Komendanta Gminnego Z OSP RP we Fromborku dh. Damiana Krasińskiego. Mjr. Jan Smalarz, przedstawiciel 9 Brygady odczytał Niepodległościowy Apel Pamięci. Przypomniał w nim bojowników o wolność, poległych i oddanych Ojczyźnie żołnierzy i patriotów. Ich pamięć uhonorowała salwa honorowa oddana przez żołnierzy wojskowej asysty honorowej. Następnie odbyła się ceremonia złożenia okolicznościowych wiązanek i wieńców przez delegacje instytucji i osób prywatnych. Zgromadzeni wysłuchali także przemówienia okolicznościowego, które z okazji 101-ej rocznicy odzyskania Niepodległości wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Pan Zbigniew Pietkiewicz, wspominając losy Polaków na różnych frontach, losy bohaterów w których sercach żar do odzyskania i przywrócenia godności, suwerenności i wolności Ojczyzny nigdy nie zanikł, losy Ojców Polski Odrodzonej, którzy po symbolicznym 11 listopada, godnie reprezentowali honorowe wartości, sprawy i interesy Rzeczypospolitej, walcząc i tworząc jej granice.

Na zakończenie uroczystości rocznicowych odbył się koncert patriotyczny w Zespole Szkół we Fromborku, gdzie dzieci i młodzież zaprezentowały w pięknym widowisku teatralno-muzycznym losy naszej Ojczyzny. Całość wydarzenia zwieńczył występ zespołu "Warmianki".

11 listopada w Braniewie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Naszą gminę reprezentowali Burmistrz Pan Zbigniew Pietkiewicz oraz Sekretarz Gminy Frombork Pani Barbara Chomacka. Uroczystość w godzinach porannych rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny, następnie uczestnicy przemaszerowali i złożyli wieńce na Rondzie Gen. Władysława Andersa i Skwerze Sybiraków, a całość wydarzenia zakończyła uroczysta akademia w Braniewskim Centrum Kultury.

Życzenia z okazji obchodów Narodowego Dnia Niepodległości przesałne z Białorusi, miasto partnerskie Miadzioł:

"Szanowny Panie Zbigniewie!
Proszę przyjąć nasze serdeczne gratulacje z okazji Święta Narodowego - Dnia Niepodległości! 
Bogata i chwalebna historia rozwoju Polski była pisana przez nie jedno Pokolenie jego mieszkańców. Przez te wszystkie lata, Wasz kraj przeszedł nie tylko wojnę i dewastację, ale doświadczył zwycięstwa i zmian, które korzystnie wpłynęły na życie i prace Polaków.
Miłość do Ojczyzny, szacunek dla historii swojego kraju, służy jednoczeniu ludzi i zawsze będzie kluczem do sukcesu. 
Życzę mieszkańcom miasta i gminy Frombork dobrego zdrowia, niewyczerpanej energii, pomyślności i twórczości dla dobra Swojej Ojczyzny!
Gratulacje z okazji Dnia Niepodległości."

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 77
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61