Frombork

opcje zaawansowane
ekartki baner
baner_ 38
baner_ 52
baner_ 55
baner_ 56
baner_ 57
Aktualności - Informacje
OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
Wprowadzono: 14-11-2018|Administrator| wyświetleń: 1807
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 75
Autor: Jolanta Bieńkowska

10 listopada mieszkańcy Fromborka uczcili 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

11 listopada to dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Co roku przypomina jeden z tych momentów Polski, które skłaniają do dumy i radości. Jest to najważniejsze polskie święto narodowe, bo odnosi się do najważniejszej wartości, jaką jest niepodległość. To święto wolności, wolności odzyskanej, a więc tym cenniejszej. To święto łączy wszystkich Polaków - mieszkańców Rzeczypospolitej, a także Polaków na całym świecie. Tak jak 100 lat temu. Wówczas nasi pradziadowie cieszyli się z zakończenia 123 lat niewoli, a dzisiaj my możemy odczuwać satysfakcję z dorobku wolnej Polski.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny, sprawowana przez ks. prałata Jacka Wojtkowskiego. W uroczystości udział wzięli: Przewodniczący Sejmiku Woj. Warmińsko - Mazurskiego Jan Bobek, przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, instytucji, organizacji pozarządowych, radni, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork.

Po nabożeństwie odbył się przemarsz ulicami Fromborka w asyście kompanii honorowej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej oraz pocztów sztandarowych pod pomnik Bohaterów i Bojowników Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny przy ul. Kopernika. Pod pomnikiem zgodnie z ceremoniałem wojskowym został odczytany Niepodległościowy Apel Pamięci przez przedstawiciela 9 Brygady mjr. Jana Smalarza, który przypomniał bojowników o wolność, poległych i oddanych Ojczyźnie żołnierzy i patriotów. Ich pamięć uhonorowała salwa honorowa oddana przez żołnierzy 9 Braniewskiej Brygady Pancernej. Następnie odbyła się ceremonia złożenia okolicznościowych wiązanek kwiatów przez delegacje instytucji i osób prywatnych. Zgromadzeni wysłuchali przemówienia okolicznościowego, które z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości wygłosiła - Burmistrz Małgorzata Wrońska. Na zakończenie uroczystości rocznicowych odbył się koncert patriotyczny w Zespole Szkół. O szczególny nastrój zadbała młodzież naszej szkoły, która zaprezentowała niezwykły i wzruszający występ artystyczny. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zakończyło obchody Święta Niepodległości.
Jolanta Bieńkowska

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 19
baner_ 39
baner_ 41
baner_ 46
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 59
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 62
baner_ 63
baner_ 64
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61