Frombork

opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
ekartki baner
baner_ 38
baner_ 52
baner_ 55
baner_ 56
baner_ 57
Aktualności - Informacje
ŚWIĘTO MIASTA NAD ZALEWEM WIŚLANYM. XVI DNI FROMBORKA
Wprowadzono: 08-08-2018|Administrator| wyświetleń: 4046
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 274
Autor: Jolanta Bieńkowska

Uroczysta inauguracja obchodów XVI Dni Fromborka odbyła się w piątkowy wieczór 3 sierpnia na scenie przy plaży miejskiej nad Zalewem Wiślanym, której dokonała Burmistrz naszego miasta Małgorzata Wrońska, witając serdecznie przybyłych licznie mieszkańców miasta i gminy Frombork oraz zaproszonych dostojnych gości. Wśród nich parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów z województwa i powiatu, przedstawicieli służb mundurowych, policji i straży pożarnej, licznie przybyłych Honorowych Obywateli Fromborka, przedstawicieli mediów, sympatyków i przyjaciół Fromborka oraz wszystkich przybyłych miłośników Teatru i spektakli w Grodzie Kopernika.

Jubileusz Złotych Godów par małżeńskich, wyróżnienia i odznaczenia dla mieszkańców
Inauguracyjne wystąpienie Burmistrz Małgorzaty Wrońskiej z okazji święta miasta, poprzedziły ważne i podniosłe ceremonie. Jak co roku, miał miejsce jubileusz Złotych Godów par małżeńskich, które od pół wieku trwają przy złożonej sobie przysiędze małżeńskiej. Cztery jubileuszowe pary z miasta i gminy Frombork zostały uroczyście uhonorowane medalami za długoletnie pożycie małżeńskie: Państwo Barbara i Ryszard Brzezińscy z Bogdan, Danuta i Jan Ochrinowie z Fromborka, Maria i Stanisław Wojtowiczowie oraz Genowefa i Ryszard Wójcikowie z Baranówki. W imieniu Prezydenta RP medale uroczyście wręczyli jubilatom Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Małgorzata Wrońska wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Kędzierską. Jubilaci otrzymali także listy gratulacyjne od władz samorządowych Fromborka, upominki oraz wiązanki kwiatów. Dla Jubilatów z okolicznościowym występem zaśpiewały Warmianki.
       Święto miasta to doskonała okazja i czas, do złożenia w tak zacnym gronie podziękowania i wyróżnienia przez władze naszego miasta i gminy tym osobom, którzy swoim zaangażowaniem i ofiarną pracą lub służbą, dla siebie i innych przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunku naszego miasta. Za takie działania w bieżącym roku wyróżniony został tytułem Honorowego Obywatela Fromborka pastor Zboru Chrystusa Zbawiciela we Fromborku prof. Wojciech Gajewski, przyznanego uchwałą z dnia 3 sierpnia 2018 r. na wniosek kapituły przez Radę Miejską we Fromborku. Odznakę, legitymację oraz akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Fromborka, które uroczyście wręczyły pastorowi Burmistrz wraz z Przewodniczącą Rady.
       Kolejną dostojną osobą wyróżnioną podczas inauguracji Dni Fromborka z okazji zaszczytnego Jubileuszu 70-lecia pracy zawodowej w zawodzie fryzjera został Pan Kazimierz Krasiński. Gratulując, tak znamienitego i pięknego jubileuszu pracy, Burmistrz Małgorzata Wrońska wyrażając swoje najwyższe uznanie oraz podziw za niewyczerpaną energię i zapał do pracy, za godne do naśladowania umiłowanie do zawodu, wytrwałość i szczególną życzliwość dla mieszkańców i gości, złożyła najserdeczniejsze życzenia oraz uhonorowała dostojnego jubilata specjalną statuetką. W tym dniu Burmistrz wyróżniła także Zastępcę Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego we Fromborku Barbarę Chomacką, która w tym roku została odznaczona srebrnym medalem za długoletnią służbę, przyznanym przez Prezydenta RP.

Teatr elbląski po raz trzynasty wystąpił przed fromborską publicznością
Na tegoroczne Dni Fromborka aktorzy elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka już po raz trzynasty zaprezentowali swój spektakl. W tym roku był to spektakl muzyczny oparty na utworach Juliana Tuwima „Tuwim bez cenzury". Piosenki, znane głównie ze starego kina, „Miłość ci wszystko wybaczy", „Na pierwszy znak", zabawna „Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem" czy refleksyjna „Modlitwa" z „Kwiatów polskich", to tylko niektóre z utworów Tuwima, które znalazły się w zaprezentowanym przedstawieniu. W spektaklu wystąpili: Teresa Suchodolska, Aleksandra Wojtysiak, Piotr Boratyński, Dariusz Siastacz, Marcin Tomasik.

XII Międzynarodowe Regaty Żeglarskie o Bursztyn Miasta Kopernika
Drugi dzień obchodów święta miasta rozpoczął się od Międzynarodowych Regat o Bursztyn Miasta Kopernika, w których startowały jachty polskie i rosyjskie. W Regatach wzięło udział 13 załóg, w tym 2 z Rosji, rywalizowały ze sobą w sobotni upalny dzień na wodach Zalewu Wiślanego. Organizatorem imprezy żeglarskiej był Morski Klub Żeglarski "DAL" PTTK we Fromborku oraz Miasto i Gmina Frombork. Zwycięzcom zostały uroczyście wręczone puchary przez fundatorów: Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Małgorzatę Wrońską, Prezesa Zarządu PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej Leszka Marcinkowskiego oraz w imieniu Firmy Poligrafia Komputerowa Beaty Andryskowskiej z Braniewa - Konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Victor Kolesnikov. Nagrody dla żeglarzy ufundowała Dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu Grażyna Kluge.

Turniej Piłki Siatkowej Plażowej o Puchar Burmistrza Fromborka
Do rywalizacji w II Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej przystąpiło 9 par m.in. z Olsztyna, Dobrego Miasta, Elbląga, Braniewa i Fromborka. Pierwszych sześć siatkarskich par, na podsumowaniu sportowej rywalizacji na scenie z rąk Burmistrz Małgorzaty Wrońskiej otrzymało ufundowane przez UMiG we Fromborku piękne pamiątkowe statuetki, a zwycięska para dodatkową nagrodę niespodziankę.

IV Rodzinny Piknik Strażacki
Od godziny 14 strażacy ochotnicy zorganizowali różnego rodzaju atrakcje dla przybyłych gości. W ramach Pikniku Strażackiego wielkim powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, stoisko gastronomiczne, kawiarenka oraz możliwość zobaczenia panoramy miasta i Zalewu Wiślanego z podnośnika PSP w Braniewie. Strażacy z fromborskiej OSP zademonstrowali pokaz ratownictwa technicznego, który wzbudził zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Strażacy zadbali także o najmłodszych, organizując liczne zabawy i konkursy. Dochód z Pikniku zostanie przeznaczony na zakup nowej łodzi dla OSP Frombork.

Występy artystyczne
Imprezie towarzyszyły występy wykonawców i zespołów muzycznych. Na tegorocznych Dniach Fromborka w ramach Przeglądu Piosenki Eko Frombork zaprezentowały się artystyczne zespoły seniorskie z obszaru Lokalnej Grupy Działania: Braniewska Nuta, Sasanki, Stokrotka, Tolkmiczanki, Ton Lira, Warmianki i Wrzos. Przed fromborską publicznością wystąpiła Amatorska Grupa Artystyczna "Yabadoo" działająca przy Stowarzyszeniu " Teraz Warmia". W tym roku gościnnie wystąpiły rosyjskie zespoły z niedalekiego Kaliningradu: zespół folklorystyczny "Mołowiniec" oraz zespół pieśni narodowej "Gołubka".

W sobotni wieczór na scenie wystąpiły zespoły: ENIGMA, AFTER PARTY i EXTAZY. Występy artystów przyciągnęły do siebie rzesze publiczności miejscowej i z innych powiatów. Do późnych godzin wieczornych zabawiały zgromadzoną licznie publiczność. Nie zabrakło wspaniałej atmosfery, zabawy i tańców.

II Fromborski Bieg Copernicusa
W niedzielę 5 sierpnia 2018 roku na zakończenie XVI Dni Fromborka odbył się II Fromborski Bieg Copernicusa.
      W drugiej edycji organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych i zorganizowali Mały Fromborski Bieg Copernicusa dla Dzieci, w którym wzięło udział 70 dzieci do lat 11. Bieg dla dzieci o długości ok. 500 m miał zdecydowanie charakter rekreacyjno-rodzinny i liczył się wyłącznie udział w biegu, a nie rywalizacja. Nie prowadzono żadnej klasyfikacji - każde dziecko było zwycięzcą! Trasa biegu wiodła z Rynku Miejskiego ulicami Fromborka i kończyła się pętlą na zielonym placu, gdzie dzieci po dobiegnięciu do mety przy scenie, zostały przez przedstawicieli fromborskich władz jednakowo nagrodzone okolicznościowymi medalami, które zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Dom Warmiński oraz Kopierniczkami, ufundowanymi przez Piekarnię Warmińską w Braniewie.
        W II Fromborskim Biegu Copernicusa spod Pomnika Mikołaja Kopernika wystartowało około 120 biegaczy, a także zawodnicy Nordic Walking. Trasa biegu o długości ok. 5 km, podobnie jak w roku ubiegłym, przebiegała ulicami Fromborka, a meta była usytuowana na fromborskim Rynku. Wszyscy uczestnicy biegu na mecie otrzymali pamiątkowe medale, a pierwsza szóstka w kategorii panów i pań została uhonorowana pucharami, które wręczyła zwycięzcom Burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska. Pamiątkowymi statuetkami zostali nagrodzeni zawodnicy w rywalizacji Nordic Walking. Dodatkowym elementem, dodającym kolorytu dla całości biegu, była dekoracja specjalnymi statuetkami aż 14 par małżeńskich uczestniczących w tegorocznym biegu. Szersza informacja o biegach i fotorelacja na naszej stronie internetowej ► www.frombork.pl

Imprezy towarzyszące
W trakcie sobotnich obchodów we Fromborku prezentowały się również służby mundurowe, w tym 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, Powiatowa Komenda Policji, Areszt Śledczy z Elbląga oraz Państwowa Straż Pożarna w Braniewie oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Fromborka. W namiotach promocyjnym można było zobaczyć indywidualne wyposażenie żołnierza, policjanta i strażaka, a nawet przymierzyć poszczególne elementy.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i sponsorom za okazane nam wsparcie i bezpośrednią pomoc w organizacji tegorocznych XVI Dni Fromborka.

Organizatorami tegorocznych XVI Dni Fromborka był Urząd Miasta i Gminy Frombork i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury.
                                                                       Jolanta Bieńkowska

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
25-11-2019 | Administrator
baner_ 72
baner_ 9
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 39
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 73
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61